Haber

Newsweek: Batı, Vladimir Putin’in blöfünü gördü

ABD merkezli haftalık Newsweek, Rusya’nın Batı’yı Ukrayna konusunda defalarca uyardığını yazdı.

Nükleer çatışma ihtimaline işaret eden Kremlin, Kiev’e askeri desteğin savaşı tırmandırıp farklı sonuçlara yol açabileceğine dair defalarca açıklamalarda bulundu.

“Putin blöf yapıyor, silah desteği artırıldı”

Derginin analizi, yalnızca hem ABD hem de diğer Batılı ülkeler Putin’in blöfünü gördüğünde Rus liderin sürekli olarak “kırmızı çizgilerini” aştığını belirtti:

Batı’dan gelen silahlar Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’ye arttı. Daha bu hafta ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tankı tedarik edeceğini söyleyerek büyük bir adım attı. Almanya, Ukrayna kuvvetlerine Leopard 2 tankları tedarik edeceğini doğruladı.

“Rusya savaşta tökezledi”

Batılı liderler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözlerini gerçek olarak kabul etmemekle birlikte, yine de muhtemelen Rusya’nın nükleer kapasitesini ve kızgın bir Putin’in bunları Ukrayna’da kullanma olasılığını hafife almadıkları kaydedildi.

Ukrayna’nın Batılı müttefiklerinin, Rusya’nın savaşta “tökezlemesi” nedeniyle Kiev’e verdikleri destekten cesaret almış olabileceklerine dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu